Devrime Çağrı


Mao-Chinese-RevolutionDevrimci Komünist Parti (USA) Başkanı Bob Avakian’ın

Devrime Çağrı için Yeni Yıl Mesajı;

Bizlerin yeni bir dünyaya, radikal anlamıyla farklı yeni bir dünyaya ihtiyacımız var.

Bugünün dünyasına dönün ve bakın: çevre talan ediliyor, gettolara hapsedilmiş halk gençliğinin büyük çoğunluğu, yanık tenli ya da siyah olduklarından dolayı  “potansiyel suçlu” olarak lanse edilip polis tarafından sıkıştırılıp öldürülüyor. Kadınlar şiddete maruz bırakılarak tecavüz edilerek, katledilerek insanlığa katabilecekleri büyük potansiyelleri mahrum bırakılıyor. Eşcinsel insanlar hor görülüyor,  kırılıyor, sadece “değişik” olduklarından ötürü vahşete uğruyorlar. Her yıl milyonlarca çocuk açlıktan ve hastalıktan ölüyorlar. Kendi topraklarından sürülen göçmenler, çocuklarından kopartılıp karanlığa itilerek sınır dışı ediliyor ve sömürülüyorlar. Beri yandan tanrı ya da bir başkası adına kulluk ve katliamlar… hükümetlerin kitlesel olarak dayattığı ajanlaştırmalar, savaşlar ve işkenceler.

Bu durum, bizlere hükmeden ve dünyayı yönetmek için “imtiyazlı hak” olarak deklare eden düzenden kaynaklanmaktadır. Öyle bir sistem ki hiçbirimizin müsamaha ya da kabul edemeyeceği türdendir. Bu yeryüzünden temizlenmesi gerekir ve bunu yapmak mümkün.

Bu sistem ne sadece bir avuç insanın anlayacağı bir şey ne de gizemden ibaret. Üstelik  bu düzen o kadar güçlüde değil ve kapitalizm ismiyle adlandırılır. Düzenin taşımakta olduğu çelişkiler: acımasızca sömürü ve hoyratça rekabet üzerine kök salmış bir ekonominin, sürekli krizlerin tekrar ettiği, işsizliği ve sefaleti… vahşice eşitsizliği… “barış” ve “herkes için adalet” ahkâmları canice yalanlarıdır ve bu sistem tarafından çözülemeyen çelişkilerdir. Tüm bunlar bize sistemin un ufak edilerek daha iyisinin yaratılmasına götüren bir temeli meydana getirmektedir.

Birçok insan “Bu düzeni değiştirmek ne mümkün: bizim fikirlerimiz milletin umurunda bile değil. İktidarı elinde bulunduranlar bizi çokta takmıyor” diyorlar. Evet, bizi çok takmadıkları doğru, yani…?  Yine de hoyratça dayatılmış adaletsizliğe, hi-tech (yüksek teknik endüstriyel) katliamlara, yıkımlara dayalı ve sömürü temeli emrinde kurulu olan onların iktidarı, ne burada ne de dünyanın başka bir yerinde meşru değil! Her yerde devrilmelidir.

Ve bizim yapmakta olduğumuzun önemli bir yanı var. Hayatlarımız başka bir vizyona ve amaca sahip olabilir ve bunun için gerçektende yaşamaya ve savaşmaya değer. Neden bizleri hallaç pamuğu gibi savuran  düzene karşı mücadele yürütmek yerine onların istediklerini – birbirini boğazlayan ve lime lime doğrayan, alçalan ve başkaları tarafından aşağılanan, son nefesini kodeste veren, erken yaşta kötürümleşen ya da ölümü bulaşan-  yapmak zorundayız? Neden başka renkten olanları, başka yerden gelenleri, başka dil konuşanları, başka türlü sevenleri daha az insani görüp, özgürlüklerinin ellerinden alınmalarına, mahvedilmelerine ve öldürülmelerine layık olduğu yalanlarını kabul etmek zorundayız. Neden kadınlar ve genç kızlar sadece cinsel ihtiyacı karşılayan ve çocuk doğuran şeylermiş gibi bir değere maruz kalırlar? Neden bizlere sadece paranın insanlardan önemli olduğunu, insanların sadece para kazanmak için birer araç olduklarını dikta eden, kalplerimizi söküp alan bu düzenin kültürünü kabul etmek zorundayız. Neden tamamen dehşet ve acı dolu her şeyin gereksiz olduğu ve tüm bunlara bir son verileceği yerde “tanrı her şeye kadirdir”e inanmak zorundayız? Neden dünyanın her bir yanında insanların yaşamlarını talan eden ve gençlerin saygın geleceğini engelleyen düzenin boyunduruğu altında yaşamayı ya da sadece durumu kısmen iyi kılmayı denemeye devam etmeyi kabul etmeliyiz.

Bundan daha iyisini yapabiliriz ve yapmak zorundayız. Her şeyi değiştirebiliriz  -dünyayı değiştirirken kendimizi değiştirebiliriz-: Egemenlere karşı mücadele ederken toplumu DEVRİM için dönüştürebiliriz.

Devrim gerçekleşmez bir rüya değil. O, gerçek dışı değil. Dünyanın ve toplumun değişmesi deli saçması ve tehlikeli bir fikir değil. Asıl delice ve tehlikeli olan bu düzenin bizlere dayattıklarına müsamaha göstermek ve kabul etmektir. Devrime, – insanlar arasındaki ilişkilerde, değerlerimizde, etki sahibi olabilmemiz için dünyayı kavrama tarzımızda toplumun radikal değişimine- bizim ve dünyanın başka yerlerindeki insanların umutsuzca ihtiyacı var. Ve bu, düzeni “tamir etmeye”  devam etmek yerine daha realist bir şeydir.

İnsanlar; “Devrimi denedik ama olmadı; ya hunharca ezildi ya da hedeflerinin dışında çok kötü bir şeye dönüştü. Herkes devrimden caydılar…” diyorlar. Hayır, devrim denilen süreç dönemeçlerden geçti, hatalar yaşandı, başarısızlıklar ve yenilgiler gördü lakin gerçek olan şu ki komünist devrim şimdiye kadar süren kısa tarihinde, özgürleşme yolunda daha önceden ortaya çıkmamış birçok çarpıcı marifeti gerçekleştirdi. Sadece bu devrim yolu başka ve daha iyi radikal bir dünyaya gidişi sağlayabilir. Ve insanlar sömürülmeye ve kötü muamele görmeye devam ettikçe, bu devrimin önemi ve mümkünatı sürecektir.

Herkes devrimden caymış değil. Kanımca, devrimden vaz geçişi reddeden yalnız ben değilim ama devrimi gerçekleştirebilmek için yeni gediklerin açılması önemine vardım. Geçmiş devrim deneyimlerinden öğrenmek işine koyuldum ve bu beni komünizmin yeni sentezi’ne yönlendirdi: devrimi gerçekleştirmek ve yeni bir toplum oluşturmak üzere strateji ve planlamanın maddiliklerin ve metotlarının daha derinlemesine ve daha bilimsel bir anlayışı. Bu temel üzerinden Partimiz, Devrimci Komünist Parti (ABD) devrimi muzaffer kılmak için bir hareket inşa etmekte ve Parti inşamız aynı ehemmiyet önderliğinde sürmektedir. Ama bu hareketin ve Partinin daha güçlü olması gerekir. Daha fazla sayıda insanın saflarımıza katılması gerekir.

Tüm halk gençliğine, cezaevlerinde bulunan kadın ve erkeklere, hayatlarını idame etmek için mücadele edenlere,bu sistemle derdi olanlara, geleceği umutsuzca belirsizlik ve karanlık içerisinde olan tüm gençlere; öğrenciler, üniversiteliler, müzisyen ve tüm diğer sanatçılar, düzenin işlediği suçlardan rahatsız olanlara çağrıda bulunuyorum: bu devrim, dünyanın durumu ve insanlığın geleceği için gadre uğrayan herkesi içermektedir. Partimizin anlattığı devrime neden ihtiyacımız olduğunu, objektif boyutlarını ve bunu gerçekleştirebilmek için nasıl çalışmamız gerektiğini öğrenmek üzere Revcom.us sitesine gidin ve Revolution (Devrim) gazetesini okuyun. Bu tayin edici çizgiye dayanarak binlerce insan birleşik bir biçimde harekete geçebilir ve milyonlarcasını, zamanı geldiğinde harekete geçirebilecek zemini yaratabiliriz. Bu düzenin tüm adaletsizliklerine cevap verebilmek için mücadelemizin çıkardığı derslerden öğrenelim. Devrim için hareketi – devrim güçlerinin hazırlanması ve örgütlenmesi vasıtasıyla- mahallelerde, okullarda, bu devrime ihtiyacı olan insanların bulunduğu her yerde yayalım ve derinleştirelim. Milyonlarca insanın devrime sonuna kadar angaje olduğu an geldiğinde gerçekten kazanma şansıyla alaşağı etmek için katkıda bulunalım.

Bu bir şaka, “gerçek dünyada” aslı olmayan salt bir “büyük fikir”  değil. Devrim oldukça gerçek ve bilimsel, ciddi bir yaklaşım ve yöntemle yeniden form almıştır: günümüzdeki halk kitlelerini karakterize eden acıların ve cinnetlerin kalktığı, insanlığın yok olmadığı, her yerde ve herkes için yeni özgürlük sınırlarının ve insan potansiyelinin açıldığı, artık zenginin ve fakirin, efendin ve kölenin, yönetenin ve yönetilenin olmadığı bir dünya için saadet içerisinde çalışmak; birimizin diğerine karşı savaşmadığı, bir birimizi boğazlamadığımız ama her birlikte, ortak bir yaşam için çalışmak; yeryüzünü yok etmeden, sadece onun bekçisi olmak; gelecek için – tüm gençler için, herkes için- hayatlarımızı verme pahasına giriştiğimiz devrim hedefimiz komünizmdir.

Ben Bob Avakian, mesajım devrimdir! İşte meydan okuma, işte önderlik, tamamlayacak olan ise sizlersiniz!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s